הלוואות קטנות שנלקחות לאורך תקופה, מצטברות ולעיתים מגיעות לסכומים גדולים המעמיסים על ההוצאה החודשית השוטפת. התהליך מתחיל לרוב בלקיחת הלוואה קטנה, כדי לבצע שיפוץ והפקיד בבנק מוכר אותה בריבית משתלמת. לאחר מכן לצורך טיפול רפואי, או חופשה והלוואה נוספת לסגירת המינוס. מכאן הסכומים נערמים ונערמים, הריביות גבוהות וקשה לעמוד בהחזרים, אז כדי לכסות את הבור שנוצר לוקחים עוד הלוואה. ההלוואות קטנות יחסית כ – 20-50 אלף ש"ח כל אחת והבנק מאשר אותם בקלות יותר. חברות האשראי משווקות אותן בכל עת וכמעט בכל שיחה יזומה מציעים הלוואות קטנות, בתנאים טובים שלא יחזרו.

הפתרון

כדי לצאת ממעגל ההלוואות קצרות המועד, ניתן לקחת הלוואה אחת גדולה כנגד נכס הקיים ברשות הלווה. ההלוואה שניתנת היא עד כ 70% מערכו של הנכס ולטווח ארוך , בריבית קבועה ולרוב משתלמת יותר. אמנם ההחזר מתפרס על פני תקופה ארוכה, אך  גובהו קטן בהתאמה ומקל משמעותית על נפח ההוצאה החודשית. בנוסף יוצר סדר בכל ההלוואות הקטנות והמעיקות, וכך יתכן מצב בו הלווה יוכל בעתיד לפרוע את ההלוואה מוקדם יותר כאשר ישתפר מצבו.

כיצד ניתן ללוות כנגד נכס קיים?

כאשר הלווה צריך לאחד מספר הלוואות להלוואה אחת כנגד נכס, הוא חייב שיהיה נכס על שמו, ולפי שוויו תתאפשר לו נטילת ההלוואה, בכפוף לאישור הגוף המלווה. בהנתן מצב בו קיימת ללווה משכנתא על הנכס, הוא יוכל לקחת הלוואה על ההפרש עד לשווי המאושר. 

לדוגמא, ברשותו נכס ששוויו 2 מיליון ש"ח, והוא משלם עליו משכנתא שיתרתה 500 אלף ש"ח . כאשר גוף האשראי/ הבנק מאשר לו הלוואה כנגד נכס עד לשווי של 70% מערכו, הוא יכול ליטול הלוואה בסך של 1.4 מיליון ש"ח. דהיינו, קיימת ברשותו יתרה של 900 אלף ש"ח, כנגדה יוכל לקחת הלוואה כנגד הנכס.

לסיכום- צמצום הלוואות להלוואה כנגד נכס משמעותה, הקלה מיידית על התזרים החודשי. יש כאן כדאיות כלכלית כיוון שההלוואות קצרות המועד לא תמיד אטרקטיביות ויוצרות עומס של הוצאות וגוררות פעמים רבות נטילת הלוואות נוספות לכיסוי החוב שהצטבר.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.