השנה הנוכחית- 2020, מאופיינת בהאטה כלכלית משמעותית בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. עקב כך יש התכנסות גם בגזרת האשראי מצד נותני ההלוואות. מצד אחד, משקי בית ועסקים רבים שהכנסתם צומצמה, נזקקו להלוואות כדי לשרוד את התקופה הקרובה, עד יעבור זעם. מצד שני, הבנקים שמבינים את חוסר הוודאות הכלכלית, קוראים את התחזיות שעדיין לא מראות על שיפור מסתמן. נמנעים מלתת אשראי כאשר אין בטוחות והכנסה יציבה, מתוך נקיטת צעדי ביטחון לשמירה על יציבות הגופים הפיננסיים. לאלו שהבנק אישר מתן הלוואה, לרוב היא ניתנה בריבית גבוהה יותר, באופן יחסי לרמת הסיכון.

שיעבוד נכס להפחתת הריבית

במצב של חוסר וודאות כלכלי, נדרשים פתרונות מימון בסכומים גבוהים, הפתרון האפשרי הבטוח והמהיר הוא מתן הלוואה בתמורה לשיעבוד נכס. במקרה כזה, מדובר בהלוואה לכל מטרה, אותה ניתן לפרוס לשנים רבות ולקבל מעט מרווח כלכלי, שיאפשר לשמור על יציבות עד שהמצב יחזור לקדמותו. החלק האטרקטיבי בהלוואה בה משעבדים נכס לטובת הבנק, הוא שניתן לקבל אותה בריבית נמוכה יותר מאשר הלוואה הנלקחת ללא שיעבוד, בתמורה להקטנת נטל הסיכון על הבנק. (ההלוואה כנגד שיעבוד מאושרת עד כ 70% מערך הנכס).

בנוסף, הפיקוח על הבנקים שבד"כ מהדק את הרגולציה בכל מה שקשור להלוואות, בעקבות המצב כיום נוקט בצעדים של הקלות רגולטוריות, שמטרתן לסייע בייחוד ליוצאים לחל"ת. 

לסיכום, נכס יכול לשמש כגשר הצלה בתקופה קשה. כדי לשמור על עסק קיים מסגירה, או אפילו שגרת פעילות שוטפת של משק בית. ניתן לקחת הלוואה כנגד שיעבוד נכס, בריבית נוחה. למי שחושש שיאבד את הנכס שבבעלותו ניתן לאמר, שמדובר במצב זמני והמשק עתיד להתאושש ולחזור לפעילות רגילה. אז יהיה ניתן לצמצם את הפער בהכנסה. כמו כן, הלוואה כנגד נכס יכולה להיפרס לשנים ארוכות ( אפילו 20 שנה) כך ההחזר השוטף יהיה קטן יותר. ויכביד פחות. בשאיפה ובתקווה שבשנים הקרובות הכלכה תשתקם, ויהיה ניתן ליצור רווחים מחדש שבעתיד יוכלו לפרוע את ההלוואה בצורה מהירה. 

 

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.