לא כל מי שפונה לבנק לקבל הלוואה נענה בחיוב, לבנקים יש פיקוח רגולטורי מחמיר, המונע מהם לתת הלוואה למי שחשבונו מעוקל. ובאופן כללי, תנאי הסף בבנק גבוהים ולא כל אחד יכול לעמוד בהם. כך, שגם אם לווה פנה וניסה להציע לבנק הלוואה תמורת שיעבוד נכס שברשותו, אך הבנק סרב, חברות אשראי חוץ בנקאיות בעלות רישיון למתן הלוואה, יכולות להציע פתרונות מימון טובים ומהירים. בייחוד במצב בו קיים נכס שמשמש בטוחה להחזר ההלוואה. חברות האשראי החוץ־בנקאיות נהנות מקהל לקוחות גדול יותר ומגוון שמעדיף אותם על פני המערכת הבנקאית הבירוקרטית, בגלל הגישה הקלה והמהירה במתן הלוואות בייחוד בעידן הדיגיטלי.

למה שחברות חוץ בנקאיות יקחו את הסיכון?

חברות אשראי חוץ בנקאיות "מפצות" על הסיכון שהן לוקחות באמצעות ריביות גבוהות,  הן מרשות לעצמן להגדיל את הריביות במקומות שהסיכון גבוה. בהלוואה כנגד נכס יש לחברה המלווה כיסוי לכל מקרה ולכן כאן בהחלט ניתן להתמקח על גובה הריבית ולהוריד אותה. באופן כללי לחברות אשראי יש מניעים כלכליים שונים מאשר לגופים בנקאיים, הם פועלים בפחות סרבול, וקל להם לאשר הלוואות בפחות בירוקרטיה, יש לכך יתרון גדול לנוטל ההלוואה, יש לו כח לפעול לשיפור תנאיו, הן בגלל היעדר רגולציה מכבידה, והן בגלל התחרות הגדולה שקיימת בשוק זה.

החסרונות

הסיכוי שחברת מימון חוץ בנקאית תיכנס לקשיים כלכליים גבוה באופן משמעותי, מאשר בנק גדול שמפוקח על ידי חוקי רגולציה המגנים עליו ומאזנים את יחס החוב בצורה המירבית. ניתן לראות את ההשפעה של מגיפת הקורונה על חלק מחברות האשראי, שהסגרים האחרונים גרמו לכך שעסקים רבים נסגרים ולא עומדים בהחזרי ההלוואות שלקחו מחברות המימון, וכאשר קיימים רבים כאלו, קיים חשש שהחברות לא יצליחו לגבות את הכסף, ובמקביל גם מצטמצם היקף מתן האשראי. משבר שמשפיע באופן מינורי על מערכת בנקאית איתנה, יכול לחסל חברה קטנה או אפילו בינונית שעיקר האשראי שנתנה היה לעסקים קטנים שנפגעו כלכלית במשבר הקורונה.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.